Иновации в Докторантурата: Свързване на Науката с Бизнеса

На 2 декември 2024 г. в зала „Яйцето“ на СУ „Климент Охридски“ официално бяха връчени договорите по процедура „Подкрепа за развитие на проектна докторантура“ на Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от Европейския социален фонд плюс (ЕСФ+). Тя е първата процедура за конкурентен подбор, обявена по Програма „Образование“, и е в рамките на Приоритет 3 „Връзка на образованието с пазара на труда“ на програмата. По процедурата са одобрени за финансиране 26 проекта на обща стойност 58 млн. лева. В тях си партнират 25 висши училища, 4 научни организации и Селскостопанската академия, като се очаква над 450 докторанти да получат подкрепа. Асоциираните партньори по проектите са над 130 организации, сред които Центрове за върхови постижения и Центрове за компетентност, фирми, браншови организации, болници, общини.

Вярвам, че това е добър знак и сътрудничеството между бизнеса и науката ще бъде ефективно и ще спомогне за повишаване нивото на практическата приложимост на докторските програми. Това каза изпълнителният директор на ИА „Програма за образование“ проф. Георги Вайсилов при откриването на събитието. Той отбеляза, че при програмирането на процедурата Управляващият орган е взел предвид резултатите и опита от изпълнението на двете процедури за подкрепа на докторанти и за модернизация на висшите училища, финансирани по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“, и ги е надградил, така че подкрепата да бъде фокусирана към докторантури, които да отговорят на потребностите на конкретните работодатели или да подкрепят развитието на научноизследователския потенциал в дадения регион.

Сред одобрените проекти е и „Разработване на иновативни методи, технологии и модели в подкрепа на икономика, основана на данни“ (i-METODE) с ръководител Декана на ФМИ проф. д-р Мая Стоянова. Партньори в проекта са ФМИ при СУ „Климент Охридски“, Институтът по математика и информатика при Българската академия на науките и Бургаският свободен университет. Проектът, с продължителност 5 години и регистрационен номер BG05SFPR001-3.004-0012-С01, има за цел да въведе иновативно и интердисциплинарно обучение на докторанти по математика и информатика и да подготви нова генерация изследователи, способни да създават знания и разработват иновативни методи, технологии и модели, насочени към предизвикателствата на Индустрия 5.0, цифровия и зелен преход и икономиката, основана на данни.

Сред целевите групи на проекта са младите професионалисти с магистърска степен в област, свързана с математика, информатика и ИКТ, както и промишлени предприятия и ИКТ компании, търсещи иновативни решения. Проектът i-METODE поставя особен акцент върху привличането на нови докторанти, които са мотивирани да задълбочат знанията си и да придобият нови умения, за да подобрят кариерните си перспективи в научните изследвания или в индустрията чрез придобиване на ОНС „доктор“. Условията на проекта предлагат уникална възможност за съчетаване на текущата професионална кариера с научна работа, както и участие в разработването на иновативни методи и технологии.